GİRİŞİMCİLİK DESTEĞİ

Bugün sizlerle yaklaşık beş yıldır verdiğim KOSGEB Uygulamalı Girişimcilik Eğitimleri ve bu destekten bahsetmek istiyorum.

Kısa Adı KOSGEB olan Küçük ve Orta Ölçekli İşletmeleri Geliştirme ve Destekleme İdaresi Başkanlığı Bilim sanayi ve Teknoloji Bakanlığına bağlı olarak görev yapan bir kuruluştur. KOSGEB in çağrı esaslı ve sürekli olmak üzere iki tür desteği mevcuttur.

Sizlerle bugün Uygulamalı Girişimcilik Desteği hakkında bilgilendirme yapmak istiyorum. Bu destekten yararlanabilmeniz için 4 gün 32 saat olan Uygulamalı Girişimcilik Eğitimini tamamlayıp, sertifika almanız gerekmektedir. Sertifika sahibi olmadan bu destekten yararlanamamaktasınız. Eğitimlerde bir iş yeri açmadan önce girişimcilerin yapması gereken fizibilite etüdünün nasıl yapılması gerektiği, işe yeni başlayacak olanlara ticari hayat ve işletmecilikle ilgili bilgiler KOSGEB in iş planı formatına paralel olarak anlatılmaktadır. Girişimciler iş planlarını yazmayı öğrenerek destekten yararlanma yolunu ve daha bilinçli olarak ticaret hayatına başlama fırsatını yakalamaktadırlar.

Bu desteğin 50.000 TL si hibe ve 100.000 TL si %0 faizli 4 yıl vadeli ilk 2 yıl ödemesiz son iki yıl 8 eşit taksitte ödenen kredidir. Kredi için kurum banka teminat mektubu talep etmektedir. Banka teminat mektubu alma noktasında sıkıntınız varsa Kredi Garanti Fonu sizin adınıza bankaya kefil olmakta ve teminat mektubu noktasında size yardımcı olmaktadır.

50.000 TL nin dağılımı ise 2.000 TL si işletme kuruluş gideri, 18.000 TL si makina teçhizat ve 30.000 TL si de 24 aya kadar kira ve personel maaşı gider desteğidir. 50.000 TL üst limit olup erkekler bu destekten 1. ve 2. Bölge için %60 bayanlar ve özürlüler %80, 3.,4. ve 5. Bölge için erkekler %70 bayanlar ve özürlüler %90 oranında yararlanabilmektedirler.

Destekten yararlanırken dikkat etmeleri gereken en önemli konular ise yaptıkları her ödemenin özellikle makina ve teçhizatta muhakkak ödemelerin banka aracılığı ile kurumsal hesaplardan yapılması gerekmektedir. Fatura ya ait banka dekontu olmadığı taktirde KOSGEB ödeme yapmayacaktır.

KOSGEB devlete karşı olan yükümlülüklerimizin hiç birinde bize destek olmaz. Çalışan personelin SGK primi, vergiler vs girişimciye aittir.

Yeni iş yeri açmaya niyeti olan ve acaba ları olan girişimcilere müjde…

Artık işletmenizi açmadan eğitimi tamamlayıp, iş planınızı hazırlayarak KOSGEB e başvurup onay aldıktan sonra size verilen üç aylık süreç içerisinde iş yerinizi açmak için girişimcilere rahatlıkla başlayabilirsiniz. En azından KOSGEB bana destek verir mi sorusunu kafanızdan silerek rahat rahat işinize yoğunlaşabilirsiniz.

KOSGEB verdiği bu eğitimler veya başka hiçbir şey için para talep eden bir kurum değildir. Sizlerden para talep edenlere lütfen itibar etmeyin. Bulunduğunuz yerdeki KOSGEB e başvurarak durumu bildirin.

Türkiye’nin yeni girişimcilere ihtiyacı var özellikle üretim noktasında…

Umarım bir parça da olsa faydalı olabilmişimdir. Tüm girişimcilere bol şans…

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir