24.07.1963 Çarşamba

 Şu anda Palm Beach otelindeyim. Dün akşam sizlerden ayrıldıktan sonra hostes akşam yemeğimi getirdi. Elli iki kişilik uçakta dokuz yolcu idik. Uçağın ne havalandığını hissettim ne de en ufak bir rahatsızlık. Yerim çok iyi idi. Ankara uçaktan harikulade. Hele Gençlik Parkı. Nerede ise tanıyamadım. Çok güzeldi. Masa üzerinde bir şehir maketi seyrediyor gibiydim. Ankara dan ayrıldıktan sonra etrafımda pamuk yığınları gibi harikulade beyazlıkta bulutlar belirdi. Bu beyazlık içinde kayıyor gibiydik. Bir ara kendimi iyi döşenmiş bir salonda oturuyor sandım. O kadar rahattım.

 Bizim saatimizle 10.00, buranın saatiyle 09.00 da Beyrut’ta idik. Hosteslerden biri Beyrut lu idi. Üzerinde iken şehri anlattı. Beyrut o saatte bir ışık mahşeri idi. Ben bir şehrin gece bu kadar güzel görünebileceğini tahayyül edemezdim. Hava alanı da fevkalade idi. Uçaktan inince transit vizesi için pasaport ve sağlık kontrolünden geçtim. Sonra M.E.A. ofisine gittim. Pan American ile yaptıkları bir görüşme sonrası şehre telefon ettiler. Gelen bir M.E.A. arabası ile ( Bekir Tunay ın, Basın ve Yayın Genel Müdürü iken bindiği araba gibi siyah ve uzun ) şehre geldim. Kaldığım otel Beyrut’ta kilerin en güzellerinden biri. Denizin üzerinde. Saat 10.00 da otelde idim. Yattığımda buranın saati ile 11.00 di. Galiba hemen uyudum, hem de deliksiz. Uyandığımda 06.30 du, aşağı indiğimde ise 07.30. Kahvaltıdan sonra size, ağabeyime ve Özgün e göndermek üzere üç kart aldım. Mektubu yazınca aşağı ineceğim.  Şehir turu otobüslerle yarım gün 02.00 den 05.00 e kadarmış öğleden sonra. Hava çok sıcak ve beni tam 05.00 te meydana götürmek için alacaklar diye vazgeçtim. 09.00 da Beyrut taki Türk Elçiliğine telefon ettim. Konsolosla görüştüm. Şehri gezmek istediğimi söyledim. Saat 13.00 de gelip beni otelden alacak. Öğle yemeği 12.00 de. O saate kadar biraz dinlenmek niyetindeyim. Mektubu bitirince aşağı inip resimde gördüğünüz havuzun kenarında oturacağım. Biraz önce balkondan baktım. Yüzen yabancılar vardı. Yüzme havuzunun biraz ilerisinde de Akdeniz uzanıyor.

 Sizler daha Ankara dasınız. Ama mektubumu aldığınızda İstanbul da olacaksınız. İnşallah yolculuğunuz iyi geçer. Ben sizlerin sayesinde bu kadar rahat ve güzel bir yerdeyim. Aynı yerleri ileride bir arada görmemiz en büyük dileğim.

Beyrut tan kucak dolusu selam ve sevgiler.