16.8.1963 Yurt-7.00

 

Canım anneciğim, canım ablacığım,

 

Dün öğlen aldım 12.8.1963 günlü mektubunuzu. Yazan ellerin sağ olsun. Beni beni nasıl sevindirdiğinizi asla bilemezsiniz. Sizlerin iyi olduğunuzu öğrenmek bana hem sevinç hem de enerji veriyor. Size Çarşamba günü yazıp postaladıktan sonra fakülteye gittim. 12.20 de yurda dönmüştüm. Yemekten sonra saat 15.00 de Hanife Begüm (Kız Kolejinde öğretmen. Evi tamamlanmamış henüz, bu yüzden yurtta kalıyor) ile birlikte şehre, çarşıya gittik. Benim günlerdir yazdığım, ve aklıma geldikçe tespit ettiğim ihtiyaçlarım vardı. Perşembe de tatil olduğu için en uygun gün diye düşündüm. Ama ihtiyaçlarımın sadece bir kısmını alabildim. Hem sıcaktı hem de yorulmuştuk. 17.30 da yurtta idik. Aldıklarımın listesini vereyim.

 

Rupi

2 yatak 2 yorgan çarşafı                         6.35*4 = 26.12

Büyük boy beyaz banyo havlusu                              6.01

Kareli (pastel renkler) bir yatak örtüsü                  6.75

Masa ve yastık örtüsü için 2 m yeşil keten          5.00

Banyo için terlik (tokyo)                                                4.50

Fakülteye giderken giymek için bir terlik             6.50

Bisküvit (tatlı)                                                                        1.50

Elma reçeli (büyük bir kavanoz)                                1.62

Elbise dolabım için asma kilit                                     0.37

İki defter                                                           0.31*2=   0.62

 

Sen istersen yekünunu yaparsın. Ablacığım daha önce aldığım yazdığım yatak örtüsünü aynı zamanda gece örtünüyordum. Asafanın yatak takımlarını iade ettiğimde bir çarşafa ihtiyacım olduğunu düşünmüş ve hemen almak istemiştim. Ama Rana hiç kullanmadığı çarşafını ısrarla verdi. Onu kullandım. Hala da kullanıyorum. İç çamaşırı ve benzeri küçük şeyleri kendim yıkıyorum. Yurdun bir çamaşırcısı var. Her pazar öğleden sonra yurtta. Topladığı çamaşırları üzerlerine etiket koyup alıyor. Ertesi hafta hepsi ütülenmiş olarak (tabi ki yıkanmış ve ütülenmiş) geliyor. Bu pazar Rana ile benimkileri vereceğiz. Bir hafta sonra geleceği için her şeyimin çift olması gerekiyor. Yatak örtüsünün bu sefer ucuzunu aldım. Ama çok güzel görseniz beğenirsiniz. Yalnız aynı desen masa örtüsü yoktu. Karelerden birinin rengi olan yeşil keten aldım. Hem bir masa örtüsü hem de bir yastık diktim. Çok güzel oldu her ikisi de. Kızların ağzı açık kaldı (laf aramızda iyi kızlar, hoş kızlar ama elleri iğne tutmuyor). Yatak örtümü de bastırdım ama henüz kullanmadım hiç birini. Pazar günü değiştireceğim. Banyo için büyük bir havluya acilen ihtiyacım vardı. Banyo da silinip hemen orada giyinmek zor oluyordu. Şimdi çok rahat. Banyodan çıkınca havluma sarınıp biraz dinlenebiliyorum. Çarşaflarım çok güzel. Keten ve kenarları antika dördü bana iki yıl yeter. Çünkü çok sağlam görünüşlü ve en pahalısını aldım.

 

Ablacığım iyi ki Ankara da fazla terlik almamışım. Aldıklarımı yani bizim paramızla 13 liraya verdiklerini görünce ağzım açık kaldı. Ökçesiz ama Gandal’dakilerden hani orada 60-70 liraya satılanlardan çok daha güzel ve en mühimi çok sağlam. Fikir vermek için aynı görünüşlü 4 rupi olanları da var diyebilirim. Ben her şeyin en iyisini daha uzun ömürlü olsun diye tercih ediyorum.

 

Anneciğim, ablacığım ben zayıflamadım inceldim sadece ve çok da memnunum. Yurda gelinceye kadar çok rahat yiyordum her şeyi çünkü İngiliz usulü yemeklerdi ve birinci sınıf veya lüks yemeklerdi. İlk üç gün yedim daha doğrusu yemeğe çalıştım. Ama öyle azdı ki mesela bir kaşık pilav bir iki çatal et. Buna karşılık meyve ve büsküi alıyordum. Yurt müdürü yiyemediğimi (çünkü son derece acı ve baharatlı) görünce benden yiyebileceklerimin bir listesini istedi verdim. Allaha şükür hastalanmadım. Her şey çok iyi ve gönlümce. Ne olur benim için üzülüp endişe etmeyin. Değil mi ki geldim. Katlanacağız ayrılığa. Yalnız başarım için dua edin. Satırlarımı selamla sonlar hasretle ellerinizden öperim.

 

“16.8.1963 Yurt-7.00” için 4 yanıt

  1. CANIM HOCAM SEKİZ YIL KADAR ÖNCE TELEFONLA BİRLİKTE TELEFON NUMARANIZI KAYBETTİM VE SİZE ULAŞAMADIM EĞER SAĞ VE SAĞLIKLI İSENİZ HÜRMETLE ELLERİNİZDEN ÖPÜYORUM. SİZE AİT BU SATIRLARI OKURKEN SESİNİZİ DUYAR GİBİYİM. ESENLİKLER DİLİYORUM. BU SATIRLARI PAYLAŞTIĞI İÇİN SEVGİLİ KIZINIZ ZEHRAYA TEŞEKKÜR EDERİM.

  2. Saime hocanın savurgan olmadığı mektuplardan anlaşılıyor, 24 saati sistemli önceden planlı Harika..

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir